Mediacja rodzinna

Mediacja ma umożliwić skłóconym znalezienie przy pomocy mediatora zadowalającego rozwiązania problemów, tak by byli za nie odpowiedzialni. Nikt nie powinien czuć się ofiarą takiego rozwiązania i wszyscy a w szczególności dzieci, powinni odnosić z niego korzyść. Aby się to udało, niezbędne są określone zasady wspólnej pracy nad problemem i odpowiednie postępowanie z konfliktem.

Mediacja rodzinna może między innymi dopomóc w rozwiązaniu następujących kwestii:

Opieka nad dziećmi

W mediacji możliwe jest ustalenie zasad opieki nad dziećmi przez ich rodziców zarówno wtedy, gdy rodzice dziecka rozstali się będąc wcześniej małżeństwem, jak i wtedy, gdy tworzyli związek nieformalny. Podczas mediacji ustala się zasady kontaktowania się dziecka z rodzicem, który nie sprawuje bezpośredniej opieki na nim, sprawy związane z edukacją dziecka (np. wybór szkoły), sposób leczenia, wyjazdy dziecka za granicę, kwestie wychowawcze.Ustalenie warunków na drodze mediacji może zmniejszyć niszczący i destrukcyjny wpływ negatywnych emocji zwykle towarzyszących rozwodowi. W ramach mediacji mogą zapaść przemyślane i biorące pod uwagę potrzeby obojga rodziców decyzje dotyczące zasad opieki nad dziećmi. Pozwoli to ograniczyć negatywne konsekwencje rozwodu przeżywane przez dzieci.

Podział majątku

Przedmiotem ustaleń może być także podział majątku. Mediacja daje stronom możliwość dojścia do porozumienia na warunkach, które wspólnie wybierają i akceptują. Uwzględnienie obydwu perspektyw w podejmowanych decyzjach znacznie zwiększa ich skuteczność i trwałość.

Ustalenie zasad spłaty kredytu po rozwodzie

Zarówno przed rozwodem (kiedy małżonkowie podjęli już decyzję o rozstaniu) jak i w trakcie rozwodu mediacja może pomóc ustalić warunki spłaty wspólnie zaciągniętych kredytów. Może to również dotyczyć wysokości alimentów oraz wszystkich innych kwestii, które w przekonaniu rozwodzących się powinny zostać uzgodnione.

Co chcesz teraz zrobić?

Wypełnij
formularz online


Adwokaci, radcowie prawni,
mediatorzy i inni eksperci