Natura winy i skutki orzeczenia winy
Natura winy
Wina nie jest pojęciem precyzyjnie zdefiniowanym w przepisach prawa. Wina będzie widoczna w przypadku ustalenia zawinionych przesłanek rozkładu pożycia, o których mowa była powyżej.
Wina małżonka zachodzi wówczas, gdy jeden z małżonków lub oboje małżonkowie, przez swoje naganne zachowanie spowodował, że małżeństwo się rozpadło.Przy dokonywaniu oceny popełnionego przez jednego z małżonków cudzołóstwa (w wypadku kontynuowania pożycia już po otrzymaniu przez małżonka niewinnego wiadomości o cudzołóstwie), decydujące znaczenie ma materiał dowodowy, który by pozwolił na analizę reakcji małżonka niewinnego na cudzołóstwo współmałżonka (orzeczenie SN z dnia 20.01.1954r., I C 539/53).
Skutki orzeczenia winy
Skutki orzeczenia winy w wyroku rozwodowym przez sąd, poza moralnymi, są przede wszystkim finansowe. Przejawiają się one w postaci szerszego obowiązku alimentacyjnego na rzecz małżonka niewinnego.
1. Możliwość żądania alimentów w przypadku niedostatku.
Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego (art. 60 § 1 KRIO). To znaczy, że małżonek żyjący w biedzie może żądać od drugiego alimentów pod warunkiem, że nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia.
2. Możliwość żądania alimentów w przypadku nie znalezienia się w niedostatku.
Według art. 60 § 2 KRIO sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec (jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego), że małżonek winny zobowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, czyli płacenia alimentów, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.