Nieporozumienia na tle finansowym - trudności finansowe

Każde z małżonków, jeżeli jest zdolne do pracy, winno podjąć zatrudnienie, co umożliwi uczestniczenie w domowych wydatkach.

"Zachowanie małżonka, który będąc zdolny do pracy, bez dostatecznego usprawiedliwienia nie pracuje lub pracuje w stopniu wysoce niedostatecznym, może być uznane za ważny powód rozkładu pożycia małżeńskiego" (orzeczenie SN z dnia 9.03.1956 r., 4 CR 36/55, OSN 1956/4, poz.110).

W zależności od okoliczności, osobiste starania małżonka o dom i dzieci - mogą wyczerpywać jego obowiązek współuczestniczenia w kosztach utrzymania rodziny.

Gorzej jest, gdy występują trudności z uzyskaniem pracy,
w szczególności dla osób o niskim wykształceniu. Powodują one, że czasami małżonek, bądź nawet oboje pozostają bez pracy lub otrzymują zasiłek dla bezrobotnych, albo świadczenia z opieki społecznej. Wówczas można by się zastanawiać, jak przekształcenia społeczno-ekonomiczne, wymagające intensywnych zabiegów o znalezienie zatrudnienia, wpłynęły na wzajemną ocenę małżonków w zakresie zapobiegliwości i gospodarności, a w konsekwencji, czy i jak wpłynęły na powstawanie nieporozumień na tle finansowym, a stąd na trwałość związku.

Doświadczenie uczy, że często bieda jest przyczyną rozkładu pożycia, gdyż prowadzi do zachwiania bytu materialnego rodziny, a w konsekwencji do konfliktów. Bywa też, że małżonek mając nadzieję na rozwinięcie działalności gospodarczej zaciąga długi, które, jeżeli ta działalność nie powiedzie się, obciążają rodzinę, co rodzi sprzeciw drugiego z małżonków prowadzący do rozkładu.

 

Co chcesz teraz zrobić?

Wypełnij
formularz online


Adwokaci, radcowie prawni,
mediatorzy i inni eksperci