Zaniedbywanie rodziny, brak zainteresowania rodziną i domem

Oboje małżonkowie mają względem siebie i rodziny równe prawa i obowiązki. Nie można dzisiaj przyjmować za model rodziny sytuacji, w której mąż jedynie ogranicza się do zapewnienia statusu materialnego rodziny, a cały ciężar związany z prowadzeniem domu oraz wychowaniem dzieci spoczywa na żonie. Często zdarza się zresztą sytuacja odwrotna, w której to żona jest jedynym żywicielem rodziny, a mąż zajmuje się sprawami utrzymania domu i wychowania dzieci. Dlatego obowiązki domowe i wychowawcze, w dzisiejszych warunkach nie mogą sięgać tak daleko, aby miały uniemożliwić wykonywanie przez jednego z małżonków pracy zawodowej.

Z reguły istnieje możliwość pogodzenia wykonania obowiązków rodzinnych wobec rodziny, w tym dzieci z pracą zawodową. Nie można, zatem współmałżonkowi postawić zarzutu zaniedbywania rodziny, posługując się tylko faktem podjęcia przez niego pracy zawodowej. (orzeczenie SN z dnia 09.04.1953 r., II C 2911.52)

Zupełnie odmienna jest sytuacja, gdy małżonek pomimo braku zatrudnienia nie wykonuje tych obowiązków. Trudno wymagać od obojga małżonków jednakowego zaangażowania oraz wkładu w obowiązki rodzinne, w sytuacji, gdy jeden z małżonków pracuje zawodowo, a drugi nie. Zaniedbywanie przez małżonka wychowania małoletnich dzieci, połączone z bezczynnym trybem życia, np. brakiem zatrudnienia, brakiem nauki itp., stanowić może powód do powstania rozkładu pożycia małżeńskiego (orzeczenie SN z dnia 18.08.1955 r., II CR 1082/54).

Co chcesz teraz zrobić?

Wypełnij
formularz online


Adwokaci, radcowie prawni,
mediatorzy i inni eksperci